Pomieszczenia, w których zainstalowane są na stałe aparaty rentgenowskie powinny zostać w specjalny sposób wyposażone. Elementy tego wyposażenia określone są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. 2006 nr 180 poz. 1325).
- Sprzęt ochronny
Pracownie rentgenowskie diagnostyczne, zabiegowe i terapeutyczne powinny zostać wyposażone w sprzęt ochronny dostosowany do typu zainstalowanych aparatów rentgenowskich oraz rodzaju wykonywanych badań i zabiegów. W zależności od potrzeb na wyposażeniu znajdują się parawany, ekrany lub osłony stanowiące element stały bądź w miarę potrzeb podwieszany do aparatu. Prócz tego osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie procedury radiologicznej wyposażone powinny zostać w środki ochrony indywidualnej t.j. fartuchy, rękawice, kołnierze z gumy ołowiowej, okulary, gogle lub maski ze szkła lub tworzywa ołowiowego zależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Pracownia musi zostać wyposażona dodatkowo w osłony ochronne dla pacjentów t.j. fartuchy, półfartuchy, osłony na gonady.
- Dozymetria
W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, pracownicy obsługujący urządzenia RTG powinni zostać wyposażeni w sprzęt dozymetryczny pozwalający określić wielkość dawki promieniowania jonizującego, którą otrzymali . Pracowników wyposażyć można w dawkomierze indywidualne (pomiar indywidualny dla każdej osoby) lub zastosować dawkomierze środowiskowe (dawkomierz mocowany w miejscu np. wykonywania ekspozycji – pomiar dawki proporcjonalnie rozdzielany na pracowników). Odczyt dawkomierzy odbywa się zwykle w systemie kwartalnym.
- Oznakowanie pracowni RTG
Drzwi do pracowni rentgenowskiej należy oznakować tablicą informacyjną ze znakiem ostrzegawczym przed promieniowaniem jonizującym. Dodatkowo w pracowni powinna znajdować się informacja o konieczności powiadomienia przed wykonaniem badania, o tym, że pacjentka jest w ciąży.
- Dokumenty
W pracowni rentgenowskiej znajdują się w oryginale lub uwierzytelnionych odpisach: zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatów rentgenowskich i uruchomienie pracowni; projekt pracowni wraz z projektem osłon stałych oraz wentylacji, zatwierdzonym przez właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego; dokumentacja techniczna dotycząca obsługi aparatów rentgenowskich; protokoły pomiarów dozymetrycznych; protokoły pokontrolne; dokumenty systemu zarządzania jakością; zapisy dotyczące wewnętrznych testów kontroli parametrów technicznych aparatów.