Skontaktuj się z nami
Wymagania budowlane, konstrukcyjne i eksploatacyjne dla medycznych pracowni RTG

Planując rozszerzenie swojej działalności o zakres rentgenodiagnostyki warto dobrze przeanalizować dobór odpowiedniego pomieszczenia pod montaż aparatu RTG, bowiem nie każde spełnia odpowiednie wymagania. Wybór warto uprzednio skonsultować z osobą wykonującą projekt osłon stałych, co pomoże zoptymalizować koszty ewentualnego zabezpieczenia ołowiem oraz nakreśli najbardziej dogodne miejsce pod montaż samego urządzenia. Aktem prawnym, który określa ww. wymagania jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy z urządzeniami radiologicznymi (Dz. U. 2006 nr 180 poz. 1325). Poniżej wyszczególnione zostaną najważniejsze wymagania budowlane, konstrukcyjne i eksploatacyjne dla pomieszczeń mających zostać wyposażone w aparaturę rentgenowską.

WYMAGANA WYSOKOŚĆ

  1. Wysokość pomieszczenia gabinetu rentgenowskiego nie może być mniejsza niż 2,5 m.

WYMAGANA POWIERZCHNIA

  1. Powierzchnia gabinetu rentgenowskiego z zainstalowanym: aparatem rentgenowskim stomatologicznym, aparatem mammograficznym lub aparatem do densytometrii kości nie może być mniejsza niż 8m2, a na każdy następny spośród tych aparatów, zainstalowany w tym samym gabinecie, należy przeznaczyć dodatkowo 4m2 (t.j. jeśli w gabinecie mamy zainstalowane 2 aparaty rtg stomatologiczne, wówczas minimalna wymagana powierzchnia wynosi 12m2).
  2. Powierzchnia gabinetu z zainstalowanym diagnostycznym zestawem rentgenowskim wyposażonym w oddzielną lampę nie może być mniejsza niż 15m2, a na każdą następną lampę należy przeznaczyć dodatkowo co najmniej 5 m2.
  3. Powierzchnia gabinetu z zainstalowanym zestawem rentgenowskim do radiologii zabiegowej nie może być mniejsza niż 20 m2.

Dopuszcza się zmniejszenie powierzchni pomieszczeń, o których mowa w pkt. 1-3, o 5%.

WYMAGANIA EKSPLOATACYJNE

  1. W pracowniach rentgenowskich konieczne jest zapewnienie łączności głosowej i wizualnej pomiędzy personelem medycznym przebywającym w sterowni a pacjentem przebywającym w gabinecie rentgenowskim.
  2. Gabinety rentgenowskie (z zastrzeżeniem tych przeznaczonych do wykonywania zabiegów z zakresu radiologii zabiegowej) wyposażone są w wentylację zapewniającą co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.
  3. Gabinety z diagnostycznymi aparatami rentgenowskimi należy wyposażyć w ostrzegawczą sygnalizację świetlną umieszczoną nad drzwiami do gabinetu, włączaną równocześnie z zasilaniem generatora. Powyższy wymóg nie obowiązuje:
  4. w przypadku, gdy ekspozycja jest wykonywana zza jedynych drzwi prowadzących do gabinetu rentgenowskiego;
  5. w medycznych gabinetach stomatologicznych wyposażonych w aparaty rentgenowskie;
  6. w gabinetach, w których są używane aparaty rentgenowskie służące wyłącznie do densytometrii kości.
  7. W gabinetach rentgenowskich nie można umieszczać sprzętów oraz urządzeń niezwiązanych z działaniem aparatów rentgenowskich lub z wykonywanymi procedurami radiologicznymi.